reede, 25. märts 2016

Fitness treeningu äpid - abiks või mitte?

Aastaga on minu rutiiniks kujunenud, et peale igat cardio-treeningut tegelen ka lihasharjutustega. Mulle endale meeldib laiast internetist otsida igasugu põnevaid harjutusi ja neid kokku panna, mida ma siis Kadriga jagan ja kuni 3 nädalat ühte seeriat praktiseerime. Kuna mulle väga meeldib vaheldus, siis ainult kordusarvude suurendamine-vähendamine mind kuidagi ei ole köitnud, vaid ikka erinevate harjutuste leidmine ja kombineerimine. Lisaks on minu õpilaste ringi lisandunud ka Liina, kellele olen filminud harjutuste seeriad koos õpetustega õigest kehahoiakust, hingamisest ja kõigest muust olulisest, et ta endale liiga ei teeks. 

Mõni aeg tagasi küsiti minult, et kas ma olen proovinud mõnda äppi, mille järgi harjutusi teha ja kas sellised äpid võivad olla motiveerivad ning kujuneda rutiinseks kasutamiseks?
Ma olin küll erinevaid äppe uurinud ja ägedaid harjutusi otsinud, kuid kunagi ei olnud ma võtnud endale mõnda kindlat äppi, mille järgi oma lihastreeninguid tegema hakata. Olin algselt ka oma vastusega veidi skeptiline, kuid...
Mis seal siis ikka - võtsin ette Google'i, otsisin välja kõige populaarsemad treeningäpid ja tõmbasin endale mõned alla, et katsetada, kas neist on ka asja :). 

Esimesed kaks äppi, mida katsetama hakkasin, olid Freeletics ja Workout Trainer. Algul mõtlesin ühega alustada, kuid huvi oli niivõrd suur näha nende erinevusi, et võtsin nad paralleelselt kasutusse. 
Mõlema äpi puhul pead end identifitseerima ja logima sisse kas Facebooki või e-maili konto kaudu. Mõlemal sarnaselt on vaja määrata oma treeningtase ning treeningute arv nädalas, mida plaanid täita. 


1. 

 

Freeletics-il on treeningutes valida 3 gruppi - kokkupandud harjutuste seeriad erinevate korduste arvuga, harjutused eraldi korduste arvuga ning jooksmine, mille jaoks on vaja eraldi äppi. Selle jooksmise äpi proovimise aga jätsin tõmbamata, sest ma ei ole veel võimeline Endomondo-t "petma" :). 
Üksikute harjutuste plokis saad valida, millist harjutust teha tahad ja mitu korda. Näiteks kätekõverdused, korduseks saad valida 10 kuni 2000 kordust, siis vajutad "next", "Do workout" ja läheb lahti. 
Harjutuste seeriad koosnevad mitmest erinevast harjutusest ja rõhk on korduste arvul. Näiteks seeria koosneb istesse tõusust, kükkidest ja kätekõverdustest. Kokku on 3 seeriat, kus esimeses seerias teed kõiki kolme harjutust 10 korda, järgmises 25 korda, kolmandas jälle 10 korda. Neid harjutuste variante ja korduste arvude erinevaid kombineerimisi on kokku 11 varianti. Iga harjutuse juures on võimalik näha ka õppevideot õigest kehahoiakust ja rõhuasetustest, kuid seda pead sa eraldi enne harjutuse tegemist ära vaatama. Kui õppevideod vaadatud, saad vajutada "Do workout" ja asud liikvele. 
Mis mind aga häiris, on see, et kui üks harjutus on tehtud ja tahad seeriast järgmist harjutust teha, tuleb sul käsitsi telefonis seda vajutada, et ta järgmise harjutuse ette võtaks. Ja niimoodi lõpuni välja iga harjutuse juures. Ainus, mida virtuaaltreener vahepeal ütleb, on iga täisminut, mis on täis tiksunud, kuid muid õpetusi ega erugutussõnu ta ei jaga kohe mitte. Kui oled oma seeriaga lõpuni jõudnud, siis sulle plaksutatakse. See oli omamoodi äge :) 
Kui oled harjutused lõpetanud, lisab see sinu harjutuste seeria nime ja aja news feed'ile, kus seda iga Freeletics-i kasutaja näeb ja saab sulle plaksutada. 
 • Kas ma soovitaks Freeletics-it päris algajale? Ei. Kuna video vaatamine enne harjutuse tegemist võib tunduda tülikas või siis harjutuse vältel oled juba unustanud, millele tähelepanu pöörata, siis mina ei julgeks algajal seda äppi soovitada, kui ta oma keha veel ise kontrollida ei oska. 
 • Kas juhised, mis õppevideol näidati, olid selged? Jah, olid küll. 
 • Kas see äpp mind motiveerib 4 korda nädalas lihasharjutusi tegema? Mind isiklikult mitte, sest nagu ma eelnevalt mainisin, siis ainult korduste arvule rõhutud harjutused mulle väga pinget ei paku. Jah, need väsitavad ja treenivad, kuid need on minu jaoks igavad. Muidugi on see individuaalne, nii et see on puhas minu subjektiivne arvamus ja ei tee äppi selle tõttu halvemaks :). 

Kui äpi täisversioon osta (kuu aega 2,99€, aasta aega 7,99€), saad virtuaalse treeneri endale, kes jutu järgi määrab sulle treeningplaani ja tagab maksimaalse tulemuse. Muidugi see saab olla tagatud ainult siis, kui ikkagi plaani järgid :). Lisaks avab see võimaluse 900+ treeningvariatsioonile, mis ilmselt igavaks ei saa muutuda.  

Minu üldine hinnang sellele äpile:
2.Workout Trainer, mis oli siis paralleelselt kasutuses Freeletics äpiga, jättis mulle aga oluliselt parema mulje. Üks päris äge omadus oli see, et saad harjutuste seeria endale koheselt ka kalendrisse lisada ehk et teed endale nädalaplaani ära, mida teatud päeval ja kellaajal kalender sulle meelde tuletab ja avada otse äpist selle seeria, mis sa enda jaoks välja valisid. Selle osa saab muidugi ka skippida, aga tegelikult minu arust päris hea plaan koheselt terve nädal ära planeerida. 
Teine hea omadus oli see, et saad harjutuste seeriaid valida lihasgruppide järgi. Erinevates harjutusteseeriates on harjutused küll rõhuga valitud lihasgrupile, kuid harjutused on niivõrd mitmekesised, et saad tegelikult kogu keha läbi töötatud. Seeriate pikkused 6-st minutist kuni isegi 30-ne minutini, nii et saad ise oma aega planeerida. Juba tasuta versioonis on erinevaid harjutuste seeriad tõeliselt palju, nii et kui tasulise ka veel juurde võtad, siis on sul ilmselt mitu aastat harjutusi täis :)
Veel üks äge omadus selle äpi juures on see, et kui satud peale mõnele huvitavale seeriale, siis saad need lisada enda "Collection" listi ja igal ajal kiirelt üles leida. 
Ja mis on tõeliselt hea selle äpi juures - terve seeria vältel erinevate harjutuste juures on sul kõrvale jutustamas virtuaaltreener, kes räägib sulle paralleelselt harjutuse tegemisele õigest kehahoiakust, ütleb, kaua harjutust on vaja teha ja vahele ütleb ka alles jäänud sekundeid ning enne harjutuse lõppu valmistab sind ette järgmiseks harjutuseks. Kogu seeria vältel iga harjutuse juures tiksuvad sekundid ehk et harjutus ei ole üles ehitatud korduste arvule, vaid ajale, kus saad rahuga kontrollida keha ja keskenduda harjutuse õigele sooritamisele. Jah, on ka seeriad, kus vahele tuleb korduste arvuga rinda pista, kuid need justkui sobivad sinna, mitte ei ole tüütud.  
Äpil on lisaks lihastreeningule ka erinevad venitusseeriad, mis on kindlasti olulised peale lihastreeningut. 
 • Kas ma soovitaks Workout Trainer-it päris algajale? Isegi julgen soovitada. Rõhutab väga selgelt, millele tähelepanu pöörata ja milline on õige sooritus.
 • Kas virtuaalse treeneri juhised olid selged? Jah, olid küll. 
 • Kas see äpp mind motiveerib 4 korda nädalas lihasharjutusi tegema? Hetkel täiega :). Ausalt öeldes olen siiani rohkem harjutusi teinud, kui ainult need, mis kalendrisse planeerisin. Harjutused on tõesti mõnusad, piisavalt rasked ja motiveerivad. Raskustaseme saad muidugi ise endale määrata, seega igaüks saab enda võimetele vastava valida :).

Workout Trainer-i tasuta versioon on juba päris hea ja tekitab usaldust, et selle äpi puhul olen isegi nõus mingi hetk raha maksma, et täiuslikult seda äppi kasutada saaksin.


Minu üldine hinnang sellele äpile: 

3.


Installisin endale ka sellise seeria äppe, mida väga jõuliselt pakkus kõikide spordiäppide alla, NorthPark.Android-lt. Seal on ainult ühele harjutusele üles ehitatud äpp ehk et push up-id, squats-id, sit ups-id jne on kõik erinevates äppides. Äpp on ülesehitatud korduste arvule ja levelid ehk harjutamise tasemed on kokku pandud näiteks viiest korrast, aga erinevatest korduste arvudest koos kergete pausidega. 
See sari sobib väga hästi nendele, kellele lihtsad korduste arvudega harjutused sobivad. Minule isiklikult jällegi väga igav. Algajale ei julge soovitada. 

Minu üldine hinnang sellele äpile:

 


4.


Üks tuntumates jooksu äppidest Runtastic on teinud erinevad äpid erinevatele lihaskondadele. Näiteks kõhulihastele on Runtastic Six Pack Abs Workout äpp, kätele Push-Ups Workout jne. Äppi sisse minnes kartsin, et seal on puhtalt ainult korduste arvu peale mängitud, nagu eelmisel äpil, kuid minu positiivsemaks üllatuseks oli seal kolm erinevat harjutust, mida pidid tegema 10 päeva järjest, 3 korda. Korduste arvud igal järgneval päeval tõusid. Mis aga oli negatiivne, siis tasuta äpist sa rohkem ei saagi, kui 10-ne päeva kordused ja edasi tuleb sul maksma hakata. 
Hea selle äpi juures on see, et sul on paika pandud justkui rutiin, et iga päev tuleb sul teha kolm harjutust kolm korda, kuid jällegi minu jaoks negatiivne, et kaua sa neid ühesuguseid harjutusi erinevate korduste arvuga ikka viitsid teha ja sealt tuleb minu kahtlus sellele äpi seeriale, et see huvi kaob kiiresti ära ja äpp ei ole motiveeriv.

Minu üldine hinnang sellele äpile: 


5.


Järgmisena Google-i soovitustest võtsin Johnosn & Johnson Official 7 Minute Workout-i. Esimene armas omadus on juba see, et kui avad äpi hommikul, lõunal või õhtul, siis ütleb ta sulle vastavalt good morning, good afternoon või good evening :). Algselt tundub väike asi, aga kui see ikka suunurgad vähe üles tõstab, et õigel hetkel isegi õige tervitus, siis on treeningut oluliselt meeldivam alustada. 
Äpp on väga sarnane Workout Trainerile, kuid peaks ütlema, et veidi selgem. Esmalt on sul ees 7 minute workout valimise võimalus, siis smart, mis teeb sulle 10-minutilise üllatuse harjutustest ja siis on kogu harjutuste valik, kust saad ise valida raskusktaseme ja minutite järgi sobiva workout-i. Iga seeria alguses pakub ta võimalust teha ka soojendust ja lõpus cool-down-i, mille saad siis vastavalt valida või vahele jätta. 
Mis Workout Traineril jällegi oli parem, sa said valida erinevate lihasgruppide vahel, mida parajalt fokusseerida soovisid. 
J&J harjutuste seletused ja abistavad juhised olid igati pädevad. Harjutused olid vahelduvad ja vastasid ootustele. Mis oli aga veider, siis mõne harjutuse seeria juures tuli ette, kus tehti ainult nt vasaku poolega, aga parem jäeti tähelepanuta ja nii seeria lõppeski. Tegin siis ise teise poolega samad harjutused järgi ilma äpita, et oleks keha mõlemad pooled sama koormusega kaetud. 
Äpil on ka selline funktsionaalsus, kus saad endale ise seeriaid koostada. Seeria koosneb 4-st sektsioonist - Total body ehk harjutused, mis haldavad kogu keha, siis alakehale, ülakehale ja keskosale. Valid välja oma lemmikharjutused, peale mida valid, mitu korda tahad enda koostatud seeriat teha ning valid puhkeaja pikkuse harjutuste vahele. Salvestad ja naudid oma enda tehtud seeriat :).
Selle äpi juures erinevate seeriate arv ei ole aga nii suur, nagu näiteks Workout Traineril ja sellel ma ei suutunud tuvastada ka Pro versiooni, kus juurde makstes midagi ekstra saaksid. Seega seda äppi võid kasutada vahelduseks mõnele teisele äpile või esimese äpina. 

 • Kas ma soovitaks J&J 7n min workout-it päris algajale? Julgen soovitada küll. Piisavalt selge ja täpne juhendamine, et teaks, mida kindlasti jälgima peab harjutuse sooritamise juures. 
 • Kas virtuaalse treeneri juhised olid selged? Jah, olid küll. 
 • Kas see äpp mind motiveerib 4 korda nädalas lihasharjutusi tegema? Jah, motiveerib :), kuniks seeriaid jagub.


Minu üldine hinnang sellele äpile: 6.FitStar oli minu järgmine treeningpartner. Sõna otseses mõttes oli minuga kaasas nägus meesterahvas, kes enne harjutuse sooritamist, kui kestis lühike puhkepaus enne järgmist harjutust, seletas harjutuse olulisust ja juhtis tähelepanu õigele kehahoiakule. Virtuaalsed treenerid ja harjutuse soorituse ettenäitajad olid reaalsed inimesed, mitte virtuaalselt liikuma pandud joonistused. 
Esmalt soovitas äpp ära teha fitness testi, kus peale harjutust said valida, kas tegemist oli sinu jaoks raske harjutusega, kergega või sobis täpselt sinule. Peale seda oli sinu äpi esilehel võimalus valida erinevate seeriate vahel, kus mõnel juhul võisid seeria nimest välja lugeda, mis keha "osakonna" harjutustega tegemist on või kas tegemist on HIIT või mõne muu workout-iga. Valikus olid muidugi ka lukus seeriad, mis eeldas Premium versiooni ostu - 9,01€ kuus või 45,12€ aastas. Jäin tasuta versiooni juurde. Avatud valikuid oli küll piisavalt, kuid ei jätku väga kauaks. Seega pead varsti äppi vahetama või tasulise peale kolima. 
Ausalt öeldes ma ei saanud aru, et miks ma seda fitness testi pidin tegema? Minu arust ei arvestanud ta tulemust ühegi seeria juures ega pakkunud mulle raskemaid harjutusi. Kas see võib lisanduda Premiumi juures? Ei tea, sest ma ei tihkanud proovida tasulist. 

 • Kas ma soovitaks FitStar-i päris algajale? Jah, julgen soovitada küll. 
 • Kas virtuaalse treeneri juhised olid selged? Olid tõesti. Motiveerivad, selged ja pealegi oli tegemist reaalse inimesega, mis tõstab usaldusväärsust ja reaalsust. 
 • Kas see äpp mind motiveerib 4 korda nädalas lihasharjutusi tegema? Esialgu motiveerib kindlasti. Harjutused on vahelduvad ja treener väga energilise kõneviisiga, mis ei lase sul end norgu lasta.

Minu üldine hinnang sellele äpile:
Kokkuvõtteks võib nende katsetuste peale öelda, et kui endal ei ole tahet, oskust, viitsimist erinevaid kavasid ja seeriaid kokku panna, siis leiab nendest äppidest abi kindlasti. Tuleb lihtsalt enda jaoks see õige leida. Minule endale nendest kuuest meeldisid vast kõige rohkem Workout Trainer ja Johnosn & Johnson Official 7 Minute Workout. Mulle meeldib, kui on vaheldust, kui äpp on piisavalt sisukas ja harjutusi on pigem palju, mida on kohe algselt näha tasuta versioonis. Kui äpp on piisavalt hästi üles ehitatud, siis tekitab see kindlasti huvi ka tasulist versiooni proovida, kuid kindlasti oleneb kõik ka hinnast ja endale seatud eesmärkidest. Kui ma valin mingi äpi, mida kasutan siis, kui meelde tuleb, siis minu arust ei ole mõtet üldse selle peale aega kulutada. Eesmärk ja tulemuse ootus peab endal alati selge olema, et saaks hinnata kasutatu kasulikkust ja, mis kõige tähtsam, tunda selle tegemisest ka rõõmu :).Mõnusat treenimist :) 


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar