pühapäev, 26. juuli 2015

Mida ma treeningul kasutan

Mis muud kui Endomondo  aitab mul statistikat koguda kõikide minu füüsiliste tegevuste kohta. Kuidas Endomondot kasutada ja mida head sealt kõike leida võib, siis kunagi tegin väikese kokkuvõtva artikli Endomondo kasutuse kohta ja selle kohta saad lugeda siit lingilt. Tänaseks on muidugi Endomondos juba mitmeidki layout'e muutunud, kuid põhilugu ja funktsionaalsus on sama. 
Üks minu lemmikuid funktsioone on Endomondo Premium kasutajatele kättesaadav, nimelt treeningtsoonide kasutus kestnud treeningu vältel. Saad endale pai teha või vitsa anda, kui oled vales tsoonis liiga pikalt või vähe trenni teinud :). 
Teine väga äge asi on statistika analüüs, kuidas pulss vs pace (km läbimise aeg) on aja jooksul muutunud. Hea on arengut jälgida, kui on olnud stabiilne füüsiline tegevus. 
Ja kolmas väga hea asi Endomondo Premiumi kasutajatele on treeningplaani koostamine. Kui käid päevi ja päevi järjest ühes tempos ja sageli ka ühte disantsi jooksmas, siis kahju küll, aga tüütab ka minusuguse fanati ära. Treeningplaan on äge! See annab sulle ette, mis distantsi mis kiirusel pead läbima. Ise ei pea välja nuputama, et mitu km või kaua ma täna jooksen. Lisaks annab ette cooperi testi päevad, intervall-treeningud, pikad distantsid ja lühemad vastavalt sinu võimekusele. Esmalt pead muidugi kirja panema, et mis sinu eesmärk selle treeningplaani koostamisel on ja pidage meeles, et päris võimatut ta teil ei luba teha :). Proovisin, ei läind läbi... 
  
Järgmine asi ilma milleta ma enam jooksurajale või mujale treeningusse ei lähe, on GPSi ja pulsivööga pulsikell. Tema loeb mu pulssi, paneb kirja trajektoori, aitab läbida intervall-treeninguid ja kõike muud. Endal on mul veel vana Garmin Forerunner 210 kell, mis ajab igati asja ära. Kuid mul tekkis võimalus testida Forerunner 620 kella, mis on lihtsalt awesome! Peale kõige muu ta ütleb, millal on optimaalne aeg järgmiseks treenimiseks, näitab sinu VOMAXi, treeningut alustades näitab, kas keha on heas vormis, pigem kehvas või lõpeta ja tule teine päev uuesti, tuppa sisenedes ühendab end ise WiFiga ja laeb workout'i Garmin Connecti ning peale seda minu lemmik keskkonda Endomondosse. Et seda viimast saada, tuleb sul esmalt väike blug-in installida, peale mida see kõik automaatselt Garmini ja Endomondo vahel automaatselt toimibki. See automaatne upload toimib kõikide kelladega, ka nendega, mida pead juhtmega ühendama. Ühesõnaga, mu vana spordikell on mulle väga armas, aga ma ei tea, kuidas ma temaga hüvasti pean jätma, sest ma olen järgmisesse armunud!

Kuna olen juba piisavalt kaua jooksmas käinud ja rütmiline hingamine sammude rütmis tuleb automaatselt, siis võin kasutada jooksu vältel ka muusikaseadet ehk kuulata jooksu ajal muusikat. Rattasõidu ajal ei ole üldse soovitatav, sest ümbruse kuulamine ja tajumine on väga tähtis, kui hing armas. Aga, minu lemmik on iPod Shuffle, sest see on nii väike ja kerge ja kinnitub klõpsuga kõikale, ning Kossi kõrvaklapid, mis on tõesti imekerged ja mugavad. Päris tõsiselt.

Vaata ise siit pildilt, kui tibatillukesed nad on:





Puudus Shuffle'i puhul on see, et teda ei ole võimalik kõrvaklappidega ühendada juhtmevabalt. Sama lugu Kossi klappidega. Ikka häirib küll aegajalt see juhtmerägastik seal selja taga ja asfaldile tekkinud varju peal, jep. Lisaks tuleb Shuffle'i peale panna käsitsi laule ja teha playliste. Telefonis oleks Spotify ja mängiks sulle oluliselt rohkemate valikute hulgast häid lugusid. Kuid hetkel jään ma oma väikeste vidinate juurde, sest raskeid asju ma vedada ei viitsi ja ei taha.

Vidinatest ja muudest asjadest kõige olulisema juurde tulles on tegelikult treeningjalatsid. Kogesin ise seda väga alguses, kui alles jooksmisega tegelema hakkasin. Ah mul on tossud olemas küll. Ja kuidas need põlved valutasid peale jooksu... Mingi hetk arvasin, et oleks ilusam tunne uhked ja õiged jooksutossud rajale minnes jalga panna ja usu või mitte, aga põlvevalu kadus esimesest korrast! Pole midagi ainult reklaamisõnum, vaid toimib reaalselt. Tõeliselt hea investeering heasse enesetundesse nii välimuse, terivse kui hea enesetunde suhtes :). Soovitus on, et laske spordipoodides nendel spetsialistidel täpselt järele vaadata, millist tuge teie jalg vajab ja vastavelt selle lasta jooksutoss soovitada. Kahjuks on aga see, et see värv, mis sulle just meeldib, ei pruugi olla sobiv mudel sinu jalale. Seega peate väga kindlal eesmärgil minema jalatsit valima - värv ei loe, loeb õige mudel sinu jalale. I know, see on raske, aga PEAB meeldima ka muu valik peale sinu valitu. 

Riietega on nii, et selle leiab igaüks ise, mis talle mugav on. Peaasi, et külmal ajal ei kasuta keha vastu puuvillast, mis vett/higi imab ja sulle külma hakkab säilitama, vaid aluskihina (Layer 1) võiks soovituslikult ikkagi kasutada õiget spordi soojapesu, ning et tuulekaitse ja müts/peapael oleks vastavalt ilmale. Külma ei tohi saada, aga üleliia sisse ärge ka ennast pakkige. Pigem tuleb välja minna tundega, et mul on külm, sest esimese 5 minuti jooksul hakkab teil juba soe ja ära võttes käe otsas tassida on oluliselt tüütum, kui see 5 minutit üle elada :). 
Ise lähtun sellest, et kui on alla 15 kraadi, panen pikad püksid ja pluusi. Kui on alla 5 kraadi, lisan ülakehale ka soojenduspesu + tuulekile. Pigem layer 2 osa ei lisa ehk lisasoojendust fliisi näol soojapesu ja tuulejaki vahele, aga võite ise järele proovida, kuidas tundub. Kui on juba väga nulli ümber ja alla selle, siis kindlasti kõik kolm kihti lisada - soepesu, soojem fliis, tuulejakk. Kindlasti ka müts, mis ei ole villane, pigem ikka selline, mis niiskuse su keha lähedalt ära tõrjub.

Näiteks siin oli mul layer 1, layer 3, winter-tights (kerge seespoolse fliisiga retuusid), spordimüts, jooksukindad. Püksid oleks võinud olla ka mitte winter, aga mul ei olnud sel hetkel veel teisi pikki retusid ning pidin neid kasutama :). Kraade oli +8. 
Aitäh Kristo Parksepp'le, kes mind jooksurajal tabas. 



Olge terved ja sportige vastavalt enesetundele!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar